Eesti mükoloogiaühing

Aasta seen 2024. on kamperriisikas

Eesti mükoloogiaühing valis 2024. aasta seeneks kamperriisika

Riisikad on meie metsapuude truud kaaslased, kuna moodustavad puudega kooselus seenjuure ehk mükoriisa. Nende viljakehade sees on peidus erilised käigud, millest tilgub vigastamisel justkui piima. Riisika perekond on liigirikas ja kuulub pilvikulaadsete seltsi kandseente hulgas.

Kamperriisikas (Lactarius camphoratus) on Eestis tavaline seeneliik, mida paljud seenekorjajad veel hästi ei tunne. Kamperriisikas on väike, kuni 5 cm laiuse õhukese kübaraga, tume-punakaspruun kuni mustjaspruun. Seeneliha lõhnab nagu karri või kuivatatud sigur, maitseb omapäraselt vürtsikalt ja selle vigastamisel eritub valge piimmahl. Toiduks tarvitamiseks seda liiki kupatada pole vaja, pigem on soovitav kuivatada ning kasutada toidu maitsestamiseks. Kamperriisikas kasvab meil koos okaspuudega, nii kuusikutes kui okas-segametsades. Viljakehi võib leida juulist oktoobrini.

Kamperriisikaga koos soovib mükoloogiaühing 2024. aastal tõmmata tähelepanu ka teistele sarnastele riisikatele, eriti männiriisikale ja lutikariisikale. Õpime neid seeni tundma ja paneme vaatlused kirja!

Eesti mükoloogiaühing

Pilt e-elurikkus, Vello Liiv